Pregatirea pentru Botez

Ce este nasterea din nou? (Parintele Constantin Necula)

Cum poate omul sa se nasca din nou? (Apa si Duh)

E o veche tema teologica foarte ampla, care astazi ni s-ar potrivi cel mai bine. Am sa va  explic gesturile reale ale botezului. Un copil pe care il aduci la botez (botezul se face prin scufundare) si il scufunzi  reprezinta urmatoarea icoana: Moare si Invie cu Hristos, Moare si Invie cu Hristos, Moare si ramane canditat pana la inviere cu Hristos. In Scriptura Mantuitorul nu este foarte ultimativ in foarte multe propozitii, dar si Cel ce nu se naste din apa si din Duh nu intra in imparatia cerurilor, iar Cel ce nu mananca Trupul Meu si nu bea Singele Meu, nu intra in Imparatia Cerurilor, scurt in doua propozitii. Nasterea din nou inseamna, de fapt, a muri si a invia de dragul lui Hristos. Adevarata nastere din nou este cea a Botezului. Semn ca a muri pentru Hristos inseamna: Cati in Hristos v-ati botezat, in Hristos v-ati si imbracat, nu este: Cati in Hristos v-ati imbracat, in Hristos v-asi si botezat.

Sursa: Parintele Necula – Intrebari si Raspunsuri pentru Credinciosi – FULL Brasov 27 Martie 2016

NASII DE BOTEZ

Nasii sunt  parinti sufletesti ai celui nou botezat, povatuitori spre viata in Hristos. Ei sunt responsabili impreuna cu parintii pentru educarea crestina a copilului. Nasul trebuie sa fie crestin ortodox, constient de credinta sa si de responsabilitatea pe care o asuma prin rolul de nas.

Recomandam ca nasii sa invete Crezul ortodox sau sa-l citeasca in prealabil de cateva ori.

CE NE TREBUIE PENTRU  BOTEZ

1) CERTIFICATUL DE NASTERE (romanesc/englezesc)
2) LUMANARE DE BOTEZ (se gaseste la biserica).
3) CRISMA (panza alba de botez) si FASA
4) CRUCIULITA DE BOTEZ / ICOANA
5) VIN
6) ULEI  DE MASLINE
7) PROSOP
8) HAINUTE NOI si o paturica, pled

botez ortodox ce sa facem

DUPA BOTEZ

Dupa Botez, nasii sau parintii, avand lumanarea de la Botez, vin cu copilul la inchinat in Sf. Biserica. Preotul va citi o rugaciune de imbisericire a copilului. Aceasta scurta slujba se  savarseste imediat dupa Sfanta Liturghie.

Nasii si parintii vor purta de grija permanent pentru impartasirea cat mai frecventa a copilului botezat cu Trupul si Sangele lui Hristos in cadrul Sfintei Liturghii, cat si pentru cresterea lui in duhul credintei crestine ortodoxe. in fond, grija nasilor pentru finul lor trebuie sa fie mai ales una spirituala.

De retinut:

– Copilul nou botezat va trebui adus la biserica in duminica urmatoare pentru a primi Sfanta Impartasanie

– Impartasirea copiilor pana la 7 ani se poate face la orice Sf Liturghie fara spovedanie

– Mamele insarcinate se pot impartasi in fiecare duminica pana la nasterea copilului cu dezlegare de la preot